HokejPiłka nożna

Aktualności

#aktualności #kibice #oldboje

 17.11.2020

Tak było 39 lat temu. Kulisy ostatniej wygranej w Gdyni

Po raz ostatni piłkarze Zagłębia wygrali z Arką na jej boisku 39 lat temu. Przypominamy kulisy tego niezwykłego spotkania, którego prawdziwym bohaterem był Marek Bęben, bramkarz sosnowiczan.

29 sierpnia 1981 r. podopieczni Kazimierza Szmidta rozegrali bardzo dobre spotkanie z Arką, wygrywając na jej stadionie 1:0, po golu Krzysztofa Tochela w 34 minucie.

- Już nie pamiętam szczegółów, ale to był z pewnością ciężki mecz, który wygrał nam Marek Bęben. Jego kapitalne interwencje pozwoliły nam zwyciężyć w Gdyni. Mam nadzieję, że nasi następcy po tak długiej przerwie ponownie wygrają z Arką na wyjeździe. Tego im życzę - mówi autor jakże cennego gola, który w późniejszych latach był szkoleniowcem Zagłębia.

Tochel mieszka teraz i pracuje we Francji, jednak jak tylko pojawi się w Sosnowcu obowiązkowo melduje się na Stadionie Ludowym.

- Po wygranej 1:0 z Arką w Gdyni i trafieniu Krzysztofa Tochela (ale bohaterem był sosnowiecki bramkarz. ,,Bili jak w... Bęben i przegrali" - to był tytuł w katowickim Sporcie), Zagłębie zameldowało się w ścisłej czołówce tabeli. Kibice zaczęli powracać na trybuny Stadionu Ludowego - to fragment tekstu książki Jacka Skuty o historii piłki nożnej w Zagłębiu Sosnowiec. Mecz w Gdyni musiał być bardzo ważnym wydarzeniem w historii Zagłębia, skoro znalazł się we wspomnianej książce. 

A wracając do wyjazdowej potyczki z Arką, która miała swoją niezwykłą historię, to warto pamiętać, że nie byłoby tego cennego zwycięstwa, gdyby nie znakomita postawa między słupkami Marka Bębna. Jego wyczyny w bramce Zagłębia nie pozostały niezauważone przez dziennikarza Sportu, który za ten mecz wystawił mu najwyższą notę, czyli 10.

Dodajmy, że sezon 1981/82 Zagłębie zakończyło na 9 pozycji, natomiast Arka ukończyła rozgrywki I ligi (obecnie ekstraklasa) na miejscu spadkowym.

29.08.1981 r.: Arka Gdynia - Zagłębie Sosnowiec 0:1 (0:1)

Gole: 0:1 (34' Tochel). Widzów: 4.500

Zagłębie: Bęben - Majewski (80' Konopka- żółta kartka), Geszlecht, Koterwa, Rudy - Urban, Tochel, W. Sączek, Koczuba - Woźnica, Mazur (70' Zarychta).

Zdjęcie udostępnił Mirosław Gołąb.