HokejPiłka nożna

1986-1993

Powrót i upadek 

W sezonie 1988-89 zespół wywalczył awans ligowy, pokonując w decydujących meczach Motor Lublin. Piłkarzami, którzy wywalczyli awans byli: Podsiadło, Śmiałek, Hamerlik, Waliczek, Bałaga, Bobrowicz, Bęben, Stanek, Gałuszka, Wencek, W. Sączek, Wnuk, Stachurski, Krupa, Wykurz, Mizia, Gręda, Wojciechowski, Kordysz, Kowalski, Kowalik.

W 1991 r. klub zmienił nazwę z GKS na KS Zagłębie z uwagi na zakończenie górniczego patronatu. Koniec rozgrywek 1990-91 obfitował w emocje i dramaturgię. Zagłębie grało o utrzymanie w ekstraklasie. W barażach rywalem była Jagiellonia Białystok. Pierwszy mecz w Sosnowcu zakończony porażką 0:2, taki wynik stawiał drużynę przed dużym wyzwaniem. Rewanż w Białymstoku przyniósł zwycięstwo Zagłębia 2:0. Dogrywka nie przyniosła rozstrzygnięcia, a o losach drużyn zadecydował konkurs rzutów karnych, który zakończył się wynikiem 4:2 dla Zagłębia. Sosnowczanie wystąpili w tym meczu w składzie: Stanek, Harasiuk, Bałaga, Kordysz, Krupa, Czerwiec, Wencek, Jadczak, Mandrysz, Kowalski, Stachuski, Ciszowski, Pawełek, Wykurz, Churek, Miszczak. 

W sezonie 1991-92 zespół rezerw awansował z A klasy do Ligi Okręgowej w składzie: Bigaj, Cichy, Szpruca, Milczanowski, Janosz, Polak, Lubiatowski, Rak, Wieczorek, Miszczak, Bałaga, Kobyliński, Klata, Kozieł, Pietranek, Pardo, G. Książek, Kozioł, Kubinek, Trener: Jarosław Jąder, Kierownik drużyny: B. Książek 


W latach 1992 i 1993 drużyna piłkarska spadła do II, a następnie do III ligi. W związku z wstępowaniem coraz większych kłopotów organizacyjnych, a przede wszystkim finansowych, Sąd Rejonowy w Dąbrowie Górniczej 15 VII 1993 roku ogłosił upadłość klubu i w konsekwencji jego likwidację.