HokejPiłka nożna

1955-1962

Zaczęli od wicemistrzostwa 

W pierwszym sezonie w ekstraklasie piłkarze sięgnęli po tytuł wicemistrza Polski, remisując 20 listopada 1955 roku w decydującym o mistrzostwie meczu z Legią Warszawa 1:1. Strzelcem bramki był Czesław Uznański. Skład Stali w tym spotkaniu to: Dziurowicz, Masłoń, Musiał, Jochymczyk, Szymczyk, J. Pocwa, Krajewski, Głowacki, Majewski, Uznański, Krężel, A. Pocwa, Powązka, Poloczek i Wspaniały - pod wodzą trenera Dudka.

Kolejnym historycznym wydarzeniem było otwarcie 21 października 1956 roku Stadionu Ludowego w Sosnowcu, z widownią na ponad 30 tysięcy miejsc.
W inauguracyjnym meczu Stal zremisowała z Polonią Bydgoszcz 1:1 (przy aplauzie ponad 30 000 kibiców). Jednak już dwa lata później fatalna postawa sprawiła, że Stal znalazła się na ostatnim 12. miejscu w ligowej tabeli i spadła o klasę niżej.

Pobyt w II lidze trwaj jednak tylko jeden sezon świetnie prowadzona przez trenera Alojzego Sitkę drużyna ponownie wywalczyła awans do I ligi w 1959 roku. Jej skład tworzyli: Machnik, Dziurowicz, Skiba, Śpiewak, Komoder, Fulczyk, Jochymczyk, Ciszek, Myga, Wika, Uznański, Strzoda, Śmiałkowski, Bazan, Masłoń, Ząbczyński, Majewski, A. Pocwa, Gaik.

Na przełomie listopada i grudnia 1960 roku drużyna TS Stal Sosnowiec odbyła egzotyczne tournée po Chinach, gdzie rozegrała ze zmiennym szczęściem - kilka spotkań z drużynami klubowymi i reprezentacjami kantonów. Powstawała drużyna, która chwilę później sięgnęła po pierwszy Puchar Polski...