HokejPiłka nożna

2008-2016

Powrót na zaplecze ekstraklasyNasz klub sezon 2008-09 rozpoczął w zreformowanej II lidze grupie zachodniej (w związku z degradacją o klasę niżej). Przez następne 6 lat Zagłębie grało na tym szczeblu rozgrywek. W trakcie pierwszego roku zespół prowadzony był przez trzech trenerów: Piotra Pierścionka (dwukrotnie), Miroslava Copjaka oraz Janusza Kudybę i zajął 11. miejsce w tabeli. Dyrektorem sportowym był Jerzy Lula.

Sezon 2009-10 to okres samodzielnej pracy Piotra Pierścionka. Drużyna zajęła 3. miejsce w rozgrywkach (do końca walcząc o awans) oraz dotarła do 1/4 Pucharu Polski. W rundzie przedwstępnej Zagłębie pokonało w Legnicy miejscową Miedź 1:0. Rywalem w rundzie wstępnej był Przebój Wolbrom, który przegrał na Stadionie Ludowym 1:4. W 1/32 Pucharu Polski Flota Świnoujście przegrała w Sosnowcu 2:0. W 1/16 rywalem Zagłębia był Górnik Zabrze, który zakończył przygodę z Pucharem Polski w Sosnowcu przegrywając 2:0. 1/8 Pucharu Polski dla Zagłębia przyniosła przeciwnika w postaci Stali Stalowa Wola, która przegrała 0:3. Na etapie ćwierćfinału rozgrywany był dwumecz, w którym podopieczni Piotra Pierścionka grali z Pogonią Szczecin. Pierwszy mecz rozegrany w Sosnowcu zakończył się zwycięstwem "Portowców" 3:0. Wyjściowa jedenastka na ten mecz prezentowała się następująco: Bensz, Kłoda, Hosić, Marek, Łuczywek, Filipowicz, Flejterski, Kłus, Pajączkowski, Lachowski, Myśliwy. Rewanż na Stadionie Floriana Krygiera przyniósł remis 1:1 a w tym meczu Zagłębie zagrało w składzie: Prus, Strojek, Hošić, Balul,  Łuczywek (46. Pietrzak), Lilo, Szatan, Pach (76. Flejterski), Pajączkowski, Lachowski (46. Ryndak), Jaromin.

Rozgrywki sezonu 2010-11 przyniosły kolejne zmiany we władzach klubu. Prezesem został Marek Adamczyk, a Dyrektorem Sportowym Radosław Ogiela. Kadra prowadzona przez trenerów Marka Chojnackiego (początek jesieni) i Leszka Ojrzyńskiego (końcówka jesieni i wiosna) zajęła 5. pozycję na koniec rozgrywek. Po rozgrywkach doszło do kolejnych zmian. Prezesem ponownie został Leszek Baczyński, którego wspierał Dyrektor Sportowy Waldemar Adamczyk. Trenerami byli Piotr Stach, a następnie Jerzy Wyrobek. Ten drugi trener odpowiadał za ogromny sukces, gdyż Zagłębie było skazywane na spadek do III ligi, jednak doświadczony szkoleniowiec wprowadził fantastyczną atmosferę i uratował klub przed degradacją (14. pozycja). 

Sezon 2012-13 skutkował zmianą na ławce trenerskiej. Mirosław Kmieć zastąpił trenera Jerzego Wyrobka. Zespół zakończył zmagania ligowe na 4. pozycji. W połowie 2013 roku nastąpiły zmiany w składzie zarządu klubu. Nowym prezesem został Marcin Jaroszewski, a Zagłębie Sosnowiec nawiązało szeroką współpracę z Legią Warszawa, która zaowocowała transferami takich wychowanków stołecznego klubu jak: Jakub Arak, Przemysław Mizgała, Konrad Budek czy Konrad Zaradny. Wspólne działania mają między innymi na celu wymianę informacji, podnoszenie poziomu szkolenia dzieci i młodzieży oraz wymianę zawodników. Jeszcze w październiku następuje zmiana na ławce trenerskiej. Mirosława Kmiecia zastępuje Mirosław Smyła. Zespół na wiosnę włączył się do walki o awans, ale ostatecznie zajął 3. miejsce w tabeli (tylko dwa pierwsze miejsce gwarantowały promocję). 

Rozgrywki sezonu 2014-15 przyniosły kolejną reformę ligi. Nowa II liga powstała z połączenia grupy wschodniej i zachodniej tworząc rozgrywki ogólnokrajowe. Runda jesienna należała do nieudanych, 8. pozycja i teoretycznie stracone szanse na awans. Porażka w pierwszym wiosennym meczu z Okocimskim KS Brzesko zakończyła pracę trenera Mirosława Smyły w Zagłębiu. Zespół przejął duet wychowanków Robert Stanek i Artur Derbin, a dołączył do nich również związany od dziecka z naszym klubem Tomasz Łuczywek. Po bardzo emocjonującej wiośnie zespół zajął 2. pozycję w lidze i wywalczył awans do I ligi. Awans stał się zasługą piłkarzy takich jak: Fabisiak, Gąsiński, Budek, Farkas, Jarczyk, Koprucki, Kutarba, Markowski, Ninkovic, Sierczyński, Dudek, Fonfara, Matusiak, Mizgała, Mulaczyk, Musiolik, Ryndak, Szatan, Tylec, Wrzesień, Zaleski, Zaradny, Arak, Tumicz.

Przed początkiem sezonu 2015-16 Robert Stanek podjął się roli Dyrektora Sportowego. Przez krótki okres czasu funkcję trenera pełnił Romuald Szukiełowicz, jednak jeszcze przed sezonem trenerem pierwszego zespołu został Artur Derbin, a jego asystentem pozostał Tomasz Łuczywek. Druga połowa 2015 roku to okres bardzo dobrej gry Zagłębia. Beniaminek I ligi po pierwszej rundzie zajął 3. pozycję w tabeli i awansował do ósmego w historii klubu półfinału Pucharu Polski. Po drodze eliminując: Ursus Warszawa (1:0), Wisłę Puławy (2:2, k. 4:2), Górnik Zabrze (3:1), Wdę Świecie (4:1) i w dwumeczu Cracovię (1:2 i 0:2). Skład z rewanżowego spotkania w Krakowie (zapewniającego awans): Fabisiak - Budek (65. Sierczyński), Sołowiej, Markowski, Udovičić - Dudek, Matusiak - Pribula (58. Ryndak), Fidziukiewicz (78. Fonfara), Wilk - Paluchowski. Bramki dla Zagłębia zdobywali: Martin Pribula i Sebastian Dudek.