#aktualności #kibice #pierwsza drużyna

6.09.2020

Zagłębie - GKS Tychy 3:0 (0:0). Karbowy-show!

Piłkarze Zagłębia wygrali w II kolejce Fortuna I Ligi z GKS-em Tychy 3:0. Dwa gole strzelił Filip Karbowy, jednego dołożył z karnego Goncalo Gregorio. Brawo drużyna, brawo trener!

Zagłębie Sosnowiec - GKS Tychy 3:0 (0:0)
1:0 Goncalo Gregorio, 75 minuta (rzut karny).

2:0 Filip Karbowy, 88 minuta

3:0 Filip Karbowy, 90+5 minuta (rzut wolny)

Zagłębie: Stępniowski - Ryndak, Duriska, M. Grudziński, Gojny - Szwed (90' Seedorf), Maia, Oliveira, Małecki (90' Kieca) - Pawłowski (64' Karbowy) - O. Nowak (55' Gregorio). Trener: Krzysztof Dębek.

GKS Tychy: Jałocha - Połap (62' Szeliga), Nedić, Szymura, Wołkowicz - Biel (70' J. Piątek), Norkowski (70' K. Piątek), Paprzycki,  Grzeszczyk, Steblecki (62' Moneta) - D. Nowak (77' Lewicki). Trener: Artur Derbin.

Sędziuje: Tomasz Wajda (Żywiec).
Żółte kartki: Duriska, Pawłowski, Gojny - Połap, Wołkowicz, Szymura
Widzów: 1362.

Przedmeczowe ciekawostki:

* Najważniejszą osobą łączącą oba kluby jest Artur Derbin. Były piłkarz i trener Zagłębia od nowego sezonu Fortuna I Ligi jest szkoleniowcem tyszan. Z poprzedniego klubu, który trenował, czyli GKS-u Bełchatów, do Tych sprowadził Bartosza Biela i Krzysztofa Wołkowicza. Debiut Derbina w Tychach nie był zbyt okazały, w I kolejce jego nowi podopieczni tylko zremisowali 0:0 ze Stomilem Olsztyn.

* W tyskim klubie występuje dwóch piłkarzy, którzy mają za sobą okres gry w Sosnowcu. To obrońca Łukasz Sołowiej i napastnik Szymon Lewicki. Z kolei w sztabie szkoleniowym Zagłębia jest Łukasz Matusiak, który przez wiele lat grał w sosnowieckich barwach, by w sezonie 2017/18 występować w tyskiej drużynie. W tym okresie rozegrał 25 ligowych spotkań dla GKS-u i strzelił jednego gola. Do tego trzeba dołożyć 3 mecze Pucharu Polski.

* Ostatni pojedynek tych drużyn był niezwykle dramatyczny i miał miejsce w Tychach. 4 czerwca tego roku obie ekipy zmierzyły się w restarcie starego sezonu i do 93 minuty sosnowiczanie wygrywali 1:0 po trafieniu z rzutu karnego Fabiana Piaseckiego. Ale właśnie w ostatniej akcji meczu po strzale głową wyrównał jeden z najniższych graczy na boisku Łukasz Moneta.

* Niedziele spotkanie Zagłębia z Tychami to ligowy mecz tych drużyn nr 23. Bilans jest niemalże równy. Jedni i drudzy mają po 8 zwycięstw, ponadto w 6 wypadkach obie drużyny musiały zadowolić się remisami. Bramki: 27:25 dla GKS-u Tychy.

* Strzelcy bramek dla obu drużyn:

ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC (25): Mazur 4, S. Kulawik 2, Kłoda 2, Lachowski 2, Mikołajów 1, Kulanek 1, Kasperski 1, Duda 1, Śmiałek 1, Smolec 1, Kłus 1, Jaromin 1, Jankowski 1, Fidziukiewicz 1, T. Nowak 1, Lewicki 1, Pawłowski 1, Piasecki 1 oraz Stokowy (sam.) 1.

GKS TYCHY (27): Ogaza 3, Szachnitowski 3, Zaremba 2, Malicki 2, Rus 1, Hojeński 1, Kopczyk 1, Kasprzyk 1, Feruga 1, Kruczek 1, Szczęsny 1, Boczek 1, Mańka1, Mączyński 1, Zapolnik 1, Radzewicz 1, Abramowicz 1, Grzeszczyk 1, Piątkowski 1, Moneta 1, Hołota 1 (sam.).

Relacja live:

1' Sędzia Tomasz Wajda rozpoczął spotkanie Zagłębia z GKS Tychy. W składzie sosnowiczan tylko jedna zmiana w porównaniu z meczem w Niecieczy. Quentina Seedorfa zastąpił na skrzydle Mateusz Szwed.

7' Po lewej stronie szarżował Patryk Małecki, jednak w ostatniej chwili uprzedzili go obrońcy rywali.

11' Po prawej stronie ładną akcją popisał się Mateusz Szwed. Po złamaniu akcji do środka, uderzył lewą nogą, ale ponad bramką.

14' Szymon Pawłowski w dogodnej sytuacji mógł strzelać, ale zdecydował się na podanie do Szweda i... nic z tego nie wyszło.

16' Na strzał z 30 metrów zdecydował się Damian Nowak, który posłał piłkę wysoko ponad bramką.

23' Najgroźniejszy w Tychach Damian Nowak po raz kolejny próbował zaskoczyć Stępniowskiego, ale tym razem trafił w plecy jednego z naszych obrońców.

29' Kolejna próba uderzenia z dystansu ze strony tyszan. Strzał Łukasza Norkowskiego poszybował minimalnie ponad poprzeczką.

36' Martin Maia zagrał idealnie do Olafa Nowaka, który w sytuacji sam na sam oddał mocne uderzenie z kąta. Bramkarz gości zdążył jednak sparować piłkę.

43' Po faulu na Pawłowskim mieliśmy rzut wolny z boku pola karnego. Z ostrego dośrodkowania Dawida Gojnego nie skorzystał jednak żaden z jego kolegów.

45' Arbiter nie doliczył ani jednej minuty do czasu podstawowego i zaprosił piłkarzy do szatni. Gra Zagłębia niezła, ale brakuje sytuacji golowych.

46' Sędzia rozpoczął II połowę. Oba zespoły bez zmian.

48' Po rajdzie Małeckiego lewą stroną boiska piłka trafiła do Pawłowskiego. Kapitan Zagłębia w doskonałej sytuacji potknął się i szansę diabli wzięli,

55' Kontuzjowany Olaf Nowak opuszcza boiska z pomocą maserów. Jego miejsce zajmuje Portugalczyk Gregorio.

60' Strzałem z kąta popisał się Szwed, ale uderzenie było zbyt słabe, by sprawiło kłopoty Jałosze.

71. Po centrze Łukasza Monety główką popisał się Nemanja Nedić. Piłka ponad poprzeczką.

Portugalczyk sam wymierzył sobie sprawiedliwość, wykorzystując pewnie jedenastkę po faulu na nim ze strony Nedicia.

81' Szybki kontratak Zagłębia, który zepsuł Gregorio. Jego podanie do będącego w 100-procentowej pozycji Małeckiego było za słabe i przejął je obrońca rywali.

86' Nemania Nedić chcąc się zrehabilitować za rzut karny, strzelał piętą tuż przed Stępniowskim. Na nasze szczęście był na spalonym...

2:0 Filip Karbowy, 88 minuta. Mocny strzał w róg Karbowego, po zagraniu Martima Maia, znajduje drogę do siatki.

3:0 Filip Karbowy, 90+5 minuta. Piękny strzał Filipa z rzutu wolnego ląduje w siatce. Po drodze piłka otarła się jeszcze o głowę Nedicia i całkowicie zmyliła Jałochę.

90+6. Sędzia kończy spotkanie. Zagłębie wygrywa zasłużenie 3:0, po 2 golach Karbowego i trafieniu Gregorio z karnego. Brawo drużyna i trener!