HokejPiłka nożna

Aktualności

#aktualności #kibice #oldboje

 28.02.2020

Urodziny Józefa Gałeczki i Ryszarda Czerwca. Wszystkiego najlepszego!

Dzisiaj urodziny obchodzą Józef Gałeczka i Ryszard Czerwiec. Obaj trwale wpisali się w historię Zagłębia, szczególnie Gałeczka, który jest prawdziwą legendą sosnowieckiego klubu. Panowie - wszystkiego najlepszego, a przede wszystkim dużo zdrowia.

28 lutego 81 lat kończy Józef Gałeczka. Ten niezwykły piłkarz Zagłębia Sosnowiec na wyżyny wyniósł sztukę zdobywania bramek głową, stając się jedną z prawdziwych ikon klubu 4-krotnego zdobywcy Pucharu Polski. 

Debiutował w kadrze Polski 2 września 1962 w Poznaniu w przegranym 0:2 meczu z reprezentacją Węgier. W ekstraklasie strzelił 98 goli. W 1964 zdobył tytuł króla strzelców ekstraklasy (18 bramek). Wraz z Zagłębiem wywalczył Puchar Polski jako zawodnik i jako trener. Po zakończeniu kariery piłkarskiej był szkoleniowcem sosnowieckiej drużyny.

Więcej o niezwykłej karierze Gałeczki można przeczytać TUTAJ.

Ryszard Czerwiec nie ma tak bogatej historii, jeśli chodzi o występy w barwach Zagłębia Sosnowiec. Ten urodzony w Nowym Targu wychowanek Victorii Jaworzno, w Sosnowcu pojawił się w sezonie 1989/90, po powrocie drużyny do ekstraklasy. Zaczął z wysokiego C, w każdym z trzech pierwszych meczów (Jagiellonia, Wisła Kraków, Lech Poznań) strzelał po jednej bramce. W sumie, w trakcie trzech sezonów w Zagłębiu zagrał 88 spotkań ligowych i zdobył 18 goli. Później przeniósł się do Widzewa. Kolejne kluby w jego bogatej karierze to m.in.: Guingamp (Francja), Wisła Kraków, Szczakowianka Jaworzno, GKS Katowice. Na swoim koncie ma mistrzostwo Polski, Puchar i Superpuchar Polski. W reprezentacji Polski zaliczył 28 występów.

Obu panom życzymy co najmniej 100 lat!

Reprodukcja zdjęcia głównego: Andrzej Wydrychiewicz