HokejPiłka nożna

Aktualności

#aktualności #kibice #oldboje

 25.01.2020

Z kart historii. 58 lat temu powstał GKS Zagłębie!

25 stycznia 1962 roku na sportowej mapie Polski pojawił się Górniczy Klub Sportowy Zagłębie Sosnowiec. To był historyczny zwrot w dziejach klubu, od tego momentu patronat nad Zagłębiem objęło górnictwo, dzięki któremu sosnowiczanie osiągnęli największe sukcesy w swojej historii.

Dokładnie 58 lat temu Walne Zebranie Członków Klubu zmieniło nazwę ze Stali Sosnowiec na GKS Zagłębie Sosnowiec. Przez 13 lat Zagłębie było klubem hutniczym, by zmienić branżę na górniczą. Prezesem klubu został ówczesny dyrektor Dąbrowskiego Zjednoczenia Węglowego Franciszek Wszołek. To on przeobraził Zagłębie w nowoczesny, wielosekcyjny klub, o którym głośno było nie tylko w kraju, ale także na świecie. Lata 1962-1972 to była zresztą "Złota dekada GKS Zagłębia".

Klub zaczął się szybko i dynamicznie rozwijać. Powiększono bazę, obiekty i urządzenia sportowe. Poszerzono kadrę trenerską. Pod nazwą GKS Zagłębie Sosnowiec działały następujące sekcje: piłka nożna, hokej na lodzie, hokej na trawie, siatkówka, tenis stołowy, tenis ziemny, boks, koszykówka, pływanie, szermierka, gimnastyka sportowa, lekkoatletyka, szachy.

Klub pod nazwą GKS Zagłębie funkcjonował do końca 1989 roku. Potem był KS Zagłębie Sosnowiec, który funkcjonował do połowy 1993 roku, zanim postawiono go w stan upadłości z powodu problemów finansowych.

Wspominając tamte lata warto pamiętać o piłkarzach, trenerach i działaczach, którzy tworzyli wielkość klubu.

Kalendarium Zagłębia:

    1906 Klub Sportowy Milowice
    1908 Towarzystwo Sportowe Union Sosnowiec (jako filia Unionu Petersburg)
    1918 Towarzystwo Sportowe Victoria Sosnowiec
    1919 KS Sosnowiec
    1931 Po fuzji KS Sosnowiec z Towarzystwem Sportowym Victoria Sosnowiec powstaje Unia Sosnowiec
    1945 Robotniczy Klub Sportowy Sosnowiec
    1945 Rejonowa Komenda Uzupełnień Sosnowiec
    1948 ZKSM Unia Sosnowiec
    1949 Zakładowy Klub Sportowy Stal Sosnowiec
    1962 Górniczy Klub Sportowy Zagłębie Sosnowiec
    1990 Klub Sportowy Zagłębie Sosnowiec
    1993 Stal Sosnowiec
    1994 Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji Sosnowiec
    1995 Sosnowieckie Towarzystwo Sportowe Zagłębie Sosnowiec
    2001 Zagłębie Sosnowiec Sportowa Spółka Akcyjna
    2004 Zagłębie Sosnowiec Spółka AkcyjnaTUTAJ można przeczytać podstawowe dane o historii Zagłębia zawarte na stronach Wikipedii.

Najcenniejszym i najbardziej rzetelnym źródłem wiedzy o klubie jest książka Jacka Skuty: Zagłębie Sosnowiec. Historia Piłki Nożnej.