HokejPiłka nożna

Aktualności

#aktualności #kibice #oldboje

 7.01.2020

Zdzisław Kowalski kończy 57 lat. Najlepsze życzenia urodzinowe

Zdzisław Kowalski kończy dzisiaj 57 lat. Byłemu obrońcy Zagłębia, który w barwach naszego klubu zagrał łącznie 146 spotkań życzymy w dniu urodzin dużo zdrowia i 100 lat!

Zdzisław Kowalski urodził się 7 stycznia 1963 r. w Elblągu. Wychowanek Olimpii Elbląg, później służba wojskowa w Gwardii Szczytno, powrót do Olimpii, skąd latem 1985 przybył do Zagłębia. Pozycja na boisku - obrońca, pseudonim - "Dzinek". Debiut w I lidze - 31 lipca 1985 z Górnikiem w Zabrzu (0:6). W latach 1985-92 w I lidze 78 meczów, w II lidze 56 meczów (2 bramki), 2 mecze w barażach o utrzymanie się w I lidze i 10 meczów w Pucharze Polski.

Łącznie zagrał w 146 oficjalnych meczach Zagłębia i strzelił 2 bramki. Największy sukces to awans do I ligi w 1989. Latem 1992 wyjechał w rodzinne strony i przez 4 sezony reprezentował barwy Pomezanii Malbork (też w II lidze). Powrócił do odrodzonego Zagłębia na sezon 96/97 w IV lidze. Później występował w mniejszych klubach: Czarnych Sosnowiec (dwukrotnie), Czarnych/Góralu Żywiec, Zaporze Przeczyce, Strumyku Zarzecze, Górniku Sosnowiec. Jako trener prowadził rezerwy w Zagłębiu oraz drużyny młodzieżowe i drugi zespół. Szkolił także seniorów w Unii Ząbkowice i AKS Niwka.  

- Przyszedł do nas jako młody, wysportowany żołnierz, a w zasadzie policjant ze szkółki w Szczytnie. Zawsze stał nieco z boku i obserwował, ale na zajęciach i meczach bardzo rzetelny i sumienny. Szybki, zwrotny i skoczny obrońca, podporządkowany ustalonym wcześniej założeniom i pasujący do każdej drużyny - tak charakteryzuje Kowalskiego Leszek Baczyński, jego były trener w Zagłębiu, obecnie prezes honorowy klubu.

Zdzisław - dużo zdrowia i 100 lat!

Źródło: Jacek Skuta. Zagłębie Sosnowiec. Historia Piłki Nożnej