HokejPiłka nożna

Aktualności

#aktualności #akademia

 19.09.2018

Zagłębie zaprezentowało swoją Akademię

10 września w 16 klubach LOTTO Ekstraklasy wystartowała trzecia edycja cyklu Ekstra Talent organizowanego przez Ekstraklasę dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki. Zagłębie swoją strategię działania akademii zaprezentowało na spotkaniu w Zabrzu, wspólnie z Górnikiem, Piastem i Wisłą Kraków.

Rozwój młodzieży i akademii jest niezwykle istotny dla Zagłębia, gdzie trenuje 13 zespołów od rocznika 2000 do 2012. Łącznie liczą one 420 zawodników i 26 trenerów. Mówił o tym na spotkaniu w Zabrzu Mariusz Strojczyk, trener drużyny rezerw i młodzieży. Szkoleniowcy pierwszej drużyny wraz z wyznaczonym do tego koordynatorem, bacznie przyglądają się największym talentom w zespołach juniorskich, po czym regularnie włączają ich do kadry seniorskiej. W obecnych rozgrywkach byli to: Konrad Kumor (2000), Kuba Pawlik (2000) i Michał Kieca (1999) aktualnie wypożyczony do drugoligowej Skry Częstochowa. Kumor był powoływany do kadry U-18. Akademia finansowana jest z miejskiego budżetu i składek członkowskich.

Warto podkreślić, że poza rozwojem umiejętności piłkarskich klubowe akademie dbają też o rozwój społeczny młodzieży oraz przekazywanie młodemu pokoleniu odpowiednich wartości. Z zawodnikami często współpracują psychologowie dbający o ich rozwój wewnętrzny, w klubach nierzadko organizowane są też spotkania dla zawodników i ich rodziców poświęcone istotnym problemom takim jak walka z rasizmem, czy przestroga przed różnymi zagrożeniami, np. używkami i hazardem.

Działalność klubowych akademii związana jest także z wieloma trudnymi wyzwaniami. Głównym problemem, na który zwracają uwagę przedstawiciele klubów, jest niedostateczny poziom infrastruktury i bazy treningowej. Szefowie piłkarskich akademii nie mają wątpliwości, że jest to jeden z kluczowych aspektów, o które należy dbać, aby usprawniać szkolenie polskich piłkarzy. 

Istotną barierą jest także poziom kondycji fizycznej najmłodszych. Sprawność nastolatków i wyniki ogólnorozwojowe są z roku na rok coraz słabsze, co powinno budzić spory niepokój. Nadrzędnym celem pozostaje zdrowy tryb życia w kontekście społecznym, dopiero później można z tego korzystać w szkoleniu młodych piłkarzy. Akcje popularyzujące uprawianie sportu i projekty dotyczące lekcji wychowania fizycznego są do tego niezbędne.
Wszystko to pokazuje, jak potrzebne są zarówno programy jak Ekstra Talent, jak i stałe podejmowanie dyskusji na temat szkolenia młodzieży w Polsce. Z jednej strony może to pomóc w dalszym rozwoju piłkarskich akademii, a jednocześnie sprawi, że polska młodzież będzie coraz liczniej angażować się w sport.

- To kolejna edycja cyklu Ekstra Talent. Turnieje są doskonałą okazją, aby sprawdzić piłkarskie umiejętności najmłodszych zawodników. Dla dzieci to z jednej strony dobra zabawa, ale i możliwość poznania smaku prawdziwej sportowej rywalizacji i pierwszych poważniejszych zwycięstw. To też dobry sposób budowania bazy młodych talentów. Niektóre z nich być może zabłysną kiedyś w profesjonalnej piłce. Z kolei dla samych klubów, które w swoich akademiach szkolą wielu uczestników turnieju, to możliwość zewnętrznej oceny efektów ich pracy komentuje Marcin Animucki, prezes Ekstraklasa S.A.