HokejPiłka nożna

Aktualności

#aktualności

 23.01.2017

Zagłębia stawia na nowoczesną technologię

Nasi piłkarze rozpoczynają pracę z systemem australijskiej firmy GPSports, który służy do monitorowania obciążeń treningowych.

GPSports to lider światowego rynku tzw. zintegrowanej technologii GPS. Nasz klub będzie drugim w Polsce, który będzie korzystał z najnowocześniejszych rozwiązań. Ciekawostką jest informacja, iż w sezonie 2015/16 na 8 drużyn, które grały w półfinałach Ligi Mistrzów i Ligi Europy, aż 6 korzystało z australijskiej technologi GPSports. 

- Tak w mocnym skrócie, system pokazuje nam to, co teoretycznie oczy widzą, ale tutaj mamy wynik w konkretnych cyfrach, wykresach. Dzięki tym rozwiązaniom możemy optymalnie przygotowywać zespół, reagować na zmiany, na mecze które kosztują więcej energii. Jest to niesamowicie przydatne narzędzie, w szczególności w dzisiejszych czasach, kiedy piłka tak szybko się zmienia - przekazał trener przygotowania motorycznego Bartłomiej Grzelak

GPSports pozwoli uzyskać kompletne wyniki i obraz dotyczący wymagań fizycznych i fizjologicznych każdego piłkarza. System i specjalny program przedstawi w cyfrach i wykresach wiele znaczących dla piłki parametrów, co w zdecydowany sposób ułatwi sztabowi szkoleniowemu obserwację i analizę. Niektóre z nich to: przyśpieszenie, przebyty dystans, hamowanie, sprint-dystans, maksymalna i średnia prędkość biegu i wiele innych, które składają się na obraz wykonywanej pracy. 

Zagłębiacy specjalne kamizelki z czujnikiem GPS - z którymi teraz nie będą rozstawać się na treningach i meczach - otrzymali już przed sparingiem z Polonią Bytom. - Każdy trening, sparing, tworzy bazę informacji, która będzie brana pod uwagę przy ustalaniu planów treningowych - zdradził trener Grzelak. 

Pierwszym klubem w Polsce, który rozpoczął pracę z GPSports jest Legia Warszawa, która z australijską firmą współpracuje od końca 2015 roku. Przed poniedziałkowymi zajęciami Sebastian Krzepota - trener przygotowania fizycznego Legii Warszawa, przeprowadził naszym piłkarzom wykład na temat systemu. Razem z wspomnianym szkoleniowcem do Sosnowca przyjechał nasz wychowanek, aktualnie asystent Jacka Magiery - Tomasz Łuczywek. Obaj panowie przyznali, jak w dzisiejszej piłce, tego typu rozwiązania są niezbędne. - Jest to zintegrowana ocena wszystkich parametrów. Wyznacza możliwości zespołu. Dzięki niemu można dobrać trening pod konkretne parametry. Pozwala na jeszcze bardziej indywidualne podejście do piłkarza - wyjaśnia trener Krzepota. 

W lipcu 2015 roku FIFA zgodziła się na wykorzystywanie tego typu technologii GPS w oficjalnych meczach. 

Po wykładzie piłkarze udali się na trening, zaczęli na salce treningowej, a następnie mieli zajęcia na sztucznej murawie. 

Wszystkie zdjęcia z poniedziałkowego treningu - tutaj